NARODOWE CZYTANIE 2022

3 września 2022 r. na Rynku Wodnym odbyła się zamojska odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcja, objęta patronatem honorowym przez Parę Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę, została zorganizowana już po raz jedenasty. Lekturę tegorocznej edycji stanowiły „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydarzenie to wpisało się w Rok Romantyzmu Polskiego ustanowiony przez Sejm RP. Tom poezji Mickiewicza pisany w latach 1819-1821 wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce.

W specjalnym liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania Pan Prezydent podkreślił, iż wierzy, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

Organizatorem zamojskiej odsłony Narodowego Czytania 2022 była Książnica Zamojska wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.

Do wspólnego czytania dzieła wybitnego polskiego wieszcza włączyła się także nasza szkoła, reprezentowana przez uczniów: Adama Jarszaka (kl. 6c), Annę Sitarz (kl. 6a) oraz Joannę Spozowską (kl. 5b), którzy wspaniale odczytali przydzielone im fragmenty utworów.

Pamiątką z tego wydarzenia pozostaną otrzymane przez uczniów egzemplarze „Ballad i romansów” ostemplowane okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Tekst i zdjęcia: Dorota Zwolan